See downshiftaus on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "downshiftata",
"3": "-us",
"id2": "action"
},
"expansion": "downshiftata + -us",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "downshiftata + -us",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "39/vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "downshiftaus",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftaukset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftaus",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftaukset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftaukset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftausten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftausta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftaukseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftaukselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftaukselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftaukseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "downshiftauksiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "downshiftauksetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "39/vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "downshiftaukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftaukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftaukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftaukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftaukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftaukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftaukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftausteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftaustani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftaukseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftaukseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftaukselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "downshiftauksikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "downshiftauksettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "downshiftauksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftaustesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftaustasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftaukseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftaukseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftaukseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "downshiftauksiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "downshiftauksettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "downshiftauksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftaustemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftaustamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftaukseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftaukseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftaukseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "downshiftauksiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "downshiftauksettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "downshiftauksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftaustenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftaustanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftaukseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftaukseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftaukseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "downshiftauksiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "downshiftauksettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "downshiftauksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftaustensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftaustaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftaustansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftaukseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftaukseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftaukseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftaukselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "downshiftaukseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "downshiftauksikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "downshiftauksiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "downshiftauksettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "downshiftaus",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "downshiftaus",
"name": "fi-noun"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "informal"
},
"expansion": "(informal)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "downshiftau",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-vastaus"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -us (action)",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish vastaus-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"downshifting"
],
"id": "en-downshiftaus-fi-noun-w9x9WR06",
"links": [
[
"downshifting",
"downshifting"
]
],
"qualifier": "anglicism",
"raw_glosses": [
"(anglicism) downshifting"
],
"tags": [
"informal"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈdɑu̯nˌʃiftɑus/"
},
{
"ipa": "[ˈdɑ̝u̯nˌʃift̪ɑ̝us̠]"
},
{
"rhymes": "-iftɑus"
}
],
"word": "downshiftaus"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "downshiftata",
"3": "-us",
"id2": "action"
},
"expansion": "downshiftata + -us",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "downshiftata + -us",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "39/vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "downshiftaus",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftaukset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftaus",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftaukset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftaukset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftausten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftausta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftaukseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftaukselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftaukselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftaukseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "downshiftauksiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "downshiftauksetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "39/vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "downshiftaukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftaukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftaukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftaukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftaukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftaukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftaukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftausteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftaustani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftaukseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftaukseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftaukselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "downshiftauksikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "downshiftauksettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "downshiftauksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftaustesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftaustasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftaukseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftaukseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftaukseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "downshiftauksiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "downshiftauksettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "downshiftauksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftaustemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftaustamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftaukseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftaukseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftaukseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "downshiftauksiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "downshiftauksettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "downshiftauksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftaustenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftaustanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftaukseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftaukseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftaukseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "downshiftauksiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "downshiftauksettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "downshiftauksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftaustensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftaustaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftaustansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftaukseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftaukseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftaukseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftaukselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "downshiftaukseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "downshiftauksikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "downshiftauksiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "downshiftauksettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "downshiftauksineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "downshiftauksinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "downshiftaus",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "downshiftaus",
"name": "fi-noun"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "informal"
},
"expansion": "(informal)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "downshiftau",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-vastaus"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 4-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish informal terms",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms spelled with W",
"Finnish terms suffixed with -us (action)",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish vastaus-type nominals",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/iftɑus",
"Rhymes:Finnish/iftɑus/4 syllables",
"fi-pronunciation missing automatic hyphenation"
],
"glosses": [
"downshifting"
],
"links": [
[
"downshifting",
"downshifting"
]
],
"qualifier": "anglicism",
"raw_glosses": [
"(anglicism) downshifting"
],
"tags": [
"informal"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈdɑu̯nˌʃiftɑus/"
},
{
"ipa": "[ˈdɑ̝u̯nˌʃift̪ɑ̝us̠]"
},
{
"rhymes": "-iftɑus"
}
],
"word": "downshiftaus"
}
Download raw JSONL data for downshiftaus meaning in All languages combined (21.7kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.